Puchar mistrzów, a 2. bundesliga

Sezon rozpoczął Górnik Zabrze ćwierćfinałowym meczem z Manchesterem United o Klubowy Puchar Europy. Na Old Trafford zabrzanie przegrali 0:2, w meczu rewanżowym na Stadionie Śląskim zwyciężyli tylko 1:0 i dalej poszli Anglicy.2. bundesliga, a ciekawostki sportowe

Duże zaabsorbowanie Górnika Pucharem Europy odbiło się ujemnie na jego pozycji w lidze. O tytuł mistrza Polski walczyły Legia i Ruch, zabrzanie skupili uwagę na Pucharze Polski, i to do tego stopnia, że odpuścili ligowy mecz z Ruchem. Kilka dni później z tą samą drużyną z Chorzowa w finale Pucharu Polski bez trudu wygrali 3:0. Był to pierwszy, bardziej jaskrawy, przejaw rodzenia się swoistych układów w naszym ligowym futbolu. Spadły Gwardia Warszawa i LKS, awansowały ROW Rybnik i Zagłębie Wałbrzych, jeżeli wskazuje się na 2. bundesliga https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/niemcy/bundesliga/e1aeb07.


UEFA ze względów politycznych po inwazji wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację zmieniła wyniki pierwszego losowania europejskich rozgrywek pucharowych. Nasz Ruch zamiast z St. Etienne miał teraz grać z Dynamem Kijów. Na znak protestu zespoły z dawnych krajów socjalistycznych (poza Czechosłowacją) wycofały się z rozgrywek. Nieco więcej uwagi poświęcono teraz reprezentacji. Trenerem znowu został Ryszard Koncewicz. Po sezonie kadra narodowa wyjechała na tournee do Ameryki Południowej w nakierowaniu na 2. bundesliga.


Znanych nazwisk było sporo, mimo to biało-czerwoni przegrali kolejne eliminacje mistrzostw świata. W grupie z Bułgarią, Holandią i Luksemburgiem, Polska zajęła drugie miejsce, pierwsze zaś Bułgaria i ona uczestniczyła w finałach IX Mistrzostw Świata w Meksyku. Jubileusz 50-lecia PZPN. Na zakończenie uroczystości reprezentacja po doskonałym meczu w Warszawie pokonała Bułgarię 3:0.


Był to jednak przede wszystkim sezon klubów. Mistrzostwo Polski wywalczyła Legia (po 13 latach przerwy), a Puchar Polski Górnik Zabrze. To wówczas nasze eksportowe kluby, oba doskonale spisały się w europejskich rozgrywkach pucharowych awansowały do ćwierćfinałów. Z I ligi spadły ROW Rybnik i Śląsk Wrocław, powróciły do niej Cracovia i Gwardia Warszawa. Turniej piłkarski na I Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży we Wrocławiu wygrała reprezentacja juniorów województwa łódzkiego.


Kolejny dobry rok klubów. Legia w Pucharze Mistrzów, a Górnik w Pucharze Zdobywców Pucharów po raz pierwszy w historii tych rozgrywek awansowały do półfinałów. Legia nie dała jednak rady Feyenoordowi Rotterdam (0:0 i 0:2), natomiast Górnik po trzech meczach remisowych z AS Roma (1:1, 2:2, 1:1) i dogrywce w Strasburgu wygrał losowanie i awansował do finału. W Wiedniu uległ Manchesterowi City 1:2. W swoim 250 meczu reprezentacja pokonała w Warszawie Danię 5:0 przedstawiając także 2. bundesliga.


W lidze drugi tytuł dla Legii, a dalej Ruch i Górnik Zabrze. Do II ligi spadły Odra Opole i Cracovia, do pierwszej awansowały ROW Rybnik i Stal Mielec. Puchar Polski znowu zdobył Górnik Zabrze. Dobry rok juniorów. Po raz pierwszy w wyniku wygrania eliminacji awansowali do puli finałowej XXIV Turnieju UEFA w Czechosłowacji. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano Turniej Przyjaźni (juniorów) dawnych krajów socjalistycznych. Nasza druga drużyna (trener Władysław Stiasny) zajęła drugie miejsce, a pierwsza reprezentacja (trener Andrzej Strejlau) piąte.


W grudniu 1970 r. z funkcji selekcjonera zrezygnował Ryszard Koncewicz, po nim objął ją Kazimierz Górski. Rozpoczął od zwycięstwa nad Szwajcarią w Lozannie 4:2. W grupie z RFN, Turcją i Albanią znowu przegraliśmy eliminacje o mistrzostwo Europy. Awansował późniejszy mistrz RFN. Natomiast udanie rozpoczęliśmy eliminacje przedolimpijskie. W pierwszej fazie rozgrywek pokonaliśmy Grecję, a drugą rozpoczęliśmy od wygranej z Hiszpanią (2:0) na stadionie „El Molinon” w Gijon (debiut Grzegorza Laty). W kwietniu 1971 r. wybrano nowe władze PZPN. Ponownie prezesem Związku został Wiesław Ociepka. Warto jest o tym pamiętać stawiając na 2. bundesliga.


Opracowano Główne kierunki i wytyczne działalności PZPN w latach 1971—1974. Uznano reprezentację za wizytówkę piłkarstwa i całego polskiego sportu. Za słowami poszły czyny. Na razie lepiej spisywały się drużyny klubowe: Górnik i Legia po raz drugi z kolei awansowały do ćwierćfinałów europejskich rozgrywek pucharowych. Jednak dalej poszli rywale Atletico Madryt i Manchester City. W lidze na samym finiszu Legia zmarnowała 5-punktową przewagę i mistrzostwo Polski znowu zdobył Górnik Zabrze. Triumfował również w Pucharze Polski. Ligę opuściły ROW i GKS Katowice, awansowały Odra i ŁKS. Turniej piłkarski II Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży wygrała Zielona Góra.